ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4217269
*
nr 421 7269
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 141
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/7 15:33:59
1
1.200 kr
7/8 10:01:09
2
1.500 kr
7/8 10:11:09
1
1.400 kr
7/8 10:12:13
1
1.600 kr
7/8 11:06:57
3
1.900 kr
7/8 13:17:46
4
3.200 kr
7/8 14:05:47
2
2.100 kr
7/8 14:06:34
2
2.400 kr
7/8 14:07:15
2
2.700 kr
7/8 14:07:54
2
2.900 kr
7/8 15:49:36
2
3.200 kr
7/8 15:50:12
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 421 7269
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, höjd: 141
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 3.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 augusti 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/7 15:33:59 | 1 | 1.200 kr |
7/8 10:01:09 | 2 | 1.500 kr |
7/8 10:11:09 | 1 | 1.400 kr |
7/8 10:12:13 | 1 | 1.600 kr |
7/8 11:06:57 | 3 | 1.900 kr |
7/8 13:17:46 | 4 | 3.200 kr |
7/8 14:05:47 | 2 | 2.100 kr |
7/8 14:06:34 | 2 | 2.400 kr |
7/8 14:07:15 | 2 | 2.700 kr |
7/8 14:07:54 | 2 | 2.900 kr |
7/8 15:49:36 | 2 | 3.200 kr |
7/8 15:50:12 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02